VORTAL BHP
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Register new account Login 26 April 2024
KONTAKT Z NAMI


Na stronie przebywa obecnie....

0 registered users and 1 anonymous guest on-line.

You are an anonymous guest. You can register here.


Eropejska Agencja Bezieczeństwa i Zdrowia w Pracy

European Agency for Safety and Health at Work

ABC PRAWA


PRAWO PRACY FORUM Odpowiada Wybitny Znawca Prawa P.T NYCZ

PRAWO PRACY FORUM Odpowiada Wybitny Znawca Prawa PanTadeusz NYCZ Moderator Tadeusz Nycz Państwowa Inspekcja Pracy


PRAWO PRACY STRONA Prawo Pracy




DODAJ STRONĘ DO KATALOGU


SŁOWNIKI


Idiotom wstep wzbroniony


BHP TESTY

BHP TESTY BHP TESTY


Testy-Aktualności-Targi BHP


BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ


Kamery

kamery internetowe

Bezpłatny Katalog Stron Internetowych


Świeże Wiadomości


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

FAQs

Question

Czy wydawać pracownikom paski płacowe
Prowadzę zakład produkcyjny zatrudniający 58 pracowników. Opracowałem regulamin wynagradzania, w którym zostały przewidziane poszczególne świadczenia przysługujące za pracę. Wynagrodzenia pracowników są przelewane na wskazane przez nich konta bankowe. Ostatnio dwóch nowych pracowników zarzuciło mi, że nie wydaję im tzw. pasków płacowych, na których są wyodrębnione poszczególne składniki wynagrodzenia. Czy muszę im wydawać takie paski?

Answer

Nie ma Pan obowiązku wydawania pracownikom tzw. miesięcznych pasków płacowych, na których są wyodrębnione poszczególne składniki wypłaconego wynagrodzenia za pracę, chyba że obowiązek ten wynika z przepisów wewnątrzzakładowych.
UZASADNIENIE
Pracodawca ma obowiązek określić w umowie o pracę wynagrodzenie za pracę przysługujące pracownikowi wraz ze wskazaniem jego poszczególnych składników.
W sytuacji gdy wynagrodzenie pracownika określone zostanie w sposób nieskomplikowany, np.: jako wynagrodzenie zasadnicze określone stałą stawką miesięczną, 10% premia, dodatek stażowy określony procentem w zależności od lat pracy, pracownik może łatwo obliczyć jego wysokość. Problem pojawia się najczęściej w przypadku wynagrodzenia określonego stawką godzinową i zmiennych składników, np.: dodatkowego wynagrodzenia za pracę w porze nocnej, wynagrodzenia z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych czy premii uznaniowej. Kłopotliwe dla pracownika może być też wyliczenie spodziewanej pensji, gdy był nieobecny w pracy z powodu choroby lub w przypadku dokonania potrącenia z jego wynagrodzenia za pracę.
Dlatego przepisy prawa pracy dają zatrudnionemu możliwość ustalenia, w jaki sposób zostało naliczone jego wynagrodzenie. Pracownik ma prawo żądać udostępnienia do wglądu dokumentów, na których podstawie zostało obliczone jego wynagrodzenie, a pracodawca ma obowiązek udostępnić mu takie dokumenty. Obowiązek ten spoczywa na pracodawcy bez względu na stan zatrudnienia, opracowanie regulaminu wynagradzania precyzyjnie określającego składniki wynagrodzenia odpowiadające pracy na danym stanowisku oraz bez względu na przyjętą formę i sposób wypłaty wynagrodzenia. Pracownik może mieć wgląd m.in. do takich dokumentów, jak: regulamin wynagradzania (bądź układ zbiorowy pracy), indywidualna karta ewidencji czasu pracy, imienna karta (lista) wpłacanego wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą, harmonogram czasu pracy, lista obecności.
Pracodawca nie ma obowiązku wydawania pracownikom tzw. pasków płacowych, na których są wskazane poszczególne składniki wynagrodzenia przysługujące w określonej w danym miesiącu wysokości, uzależnionej od efektywności pracownika, jego obecności w pracy, rozkładu zmian itd.
Z praktyki wynika jednak, że wielu pracodawców wydaje pracownikom takie paski. Ma to na celu uniknięcie nieporozumień, dodatkowych pytań i wyjaśnień. Często obowiązek taki wynika z przepisów wewnątrzzakładowych: regulaminu pracy, regulaminu wynagradzania czy zakładowego układu zbiorowego pracy.
Pracodawca jest zobowiązany wydawać pracownikom (ubezpieczonym) co miesiąc na piśmie informacje w postaci imiennych raportów miesięcznych w celu ich weryfikacji, tzw. ZUS RMUA, które zawierają m.in.: wymiar czasu pracy, zestawienie należnych składek na ubezpieczenia społeczne w podziale na ubezpieczenia: emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, podstawę wymiaru i kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, z uwzględnieniem podziału na podmioty, które finansują składki, rodzaje i okresy przerw w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, informacje o wypłaconych zasiłkach oraz wynagrodzeniach z tytułu niezdolności do pracy oraz o zasiłkach finansowanych z budżetu państwa.
 
• art. 29 § 1 pkt 3, art. 85 § 5 Kodeksu pracy,
• art. 41 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU nr 137, poz. 887 ze zm.).
Data 6.01.2007

  • Submitted by God
  • Answered by
POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


TWÓJ WIRTUALNY INSPEKTOR BHP


Kalulator płac i nne


mBank